sobota, 31 lipca 2010

Bimber dobry na wszystko - nalewka z pigwy.

Przy różnych okazjach i spotkaniach mamy przyjemności wznosić różne toasty. Szampan, wódka a ostatnio bimber leją się strumieniami. Każdy kto nie oszczędzał się przy stole wie, że na drugi dzień można "stracić głowę". Alkohole produkowane przez państwowe zakłady monopolowe Polmosy i podobne firmy maja bardzo niską wartość w porównaniu do tych jakie możemy sporządzić w domowych warunkach. Nalewki, likiery, wina oraz wódki smakowe nawet dla wytrawnych smakoszy będą nie lada gratką.

Podstawowym surowcem jest bimber, to od jego właściwości smakowych zaczyna się wyrób dobrych domowych alkoholi.

Jak wiadomo produkcja bimbru jest dozwolona pod warunkiem, że jest tylko i wyłącznie na nasze potrzeby. Możemy częstować naszych przyjaciół lecz nie możemy sprzedawać naszych wyrobów.


Częsty problem to charakterystyczny zapach drożdży ( wyczuwalny również w smaku ). Morza pozbyć się tego mankamentu w dość prosty sposób. Przygotowując zacier należy użyć niezbędnej ilości cukru, po wypracowaniu zacier powinien być wytrawny ( nie powinien zawierać cukru ). Najważniejszy jest moment kiedy zacier do bimbru przestaje pracować. Z rurki fermentacyjnej nie wydobywają się gazy to znak, że fermentacja dobiegła końca. na dnie beczki czy balona gromadzi się osad. Są to martwe drożdże. Stężenie alkoholu sięga od 8% do 15% taka ilość jest zabójcza dla bakterii. Martwe drożdże opadają na dno, tworząc osad. Aby bimber się śmierdział drożdżami należy lewarować zacier. Delikatnie ściągamy przy pomocy rurki zacier z nad osadu do czystego naczynia. Powinniśmy otrzymać klarowny, przejrzysty lekko żółty zacier pozbawiony przykrego aromatu.

Podobne zabiegi stosujemy zlewając młode wino z nad osadu.


Bimber dobry na wszystko! Z dobrej jakości samogonu możemy wyrabiać znakomite nalewki domowe: orzechówka, nalewka z pigwy czy wiśniówka. Nalewka z pigwy ma wiele właściwości leczniczy jej smak jest poszukiwany przez smakoszów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz