sobota, 24 lipca 2010

Jakie jajka kupować? Oznaczenia na jajkach

Produkcja jaj w na przestrzeni ostatnich lat sprowadza się do maksymalizacji zysków. Sieci handlowe wymagają ściśle określonych dostaw w zdefiniowanych terminach. Każde przekroczenie terminu powoduje dotkliwe kary. Z umów tych mogą wywiązać się tylko najwięksi producenci. Próżno szukać jajka, które nie zostały wyprodukowane na fermach kurzych.
Zatem jakie jaka kupować?
Powinniśmy poznać metody rozróżniana potrafić odczytać oznaczenia na jajkach. Od razu powiem nie są skomplikowane i łatwo zapamiętać schemat. Najważniejsze co powinniśmy pamięć to znaczenie pierwszej cyfry 11 znakowego kodu.
Wszystkie jajka dostępne w sklepach muszą mieć oznaczenia w postaci 11 cyfr, z której dla nas najważniejsza jest pierwsza. Oznaczana bowiem z jakiego rodzaju hodowli pochodzą jajka. I tak:


  • "3" oznacza hodowlę z chowu klatkowego kury hodowane są klatach o długości 120 cm i głębokości 63cm. Producenci klatek chwalą się, że na tej powierzchni można umieścić do 20 kur - 756 cm2 na każdą kurę. Produkowane klatki jak na europejskie standardy przystało zapewniają zwierzęta komfort - w każdej klatce znajduje się powierzchnia do skracania pazurów, grzędy, budka nieśna oraz grzebalisko. Pod miejscami do składania jaj na siatce podłogowej zamontowane są miękkie silikonowe wytłoczki z otworami.


  • "2" oznacza że kura pochodzi z chowu zagrodowego ptaki mają względna swobodę poruszania się. Hodowla utrzymana jest w zatłoczonych oborach lub specjalnie przygotowanych halach.



  • "1" mówi nam, że kura mogła opuszczać kurnik
    mnie interesuje słowo mogła, które w tym przypadku brzmi jak prawdopodobnie ...


  • "0" oznacza że jajka pochodzą z chowu wolnowybiegowego od kur karmionych ekologiczną karmą - mogą to być mieszanki ziaren i zbóż. Warto podkreślić, że hodowane w ten sposób ptactwo może żywić się w naturalny sposób dżdżownice, owady, resztki owoców i warzyw.



jakie jajka kupować?


Odpowiedź jest prosta te oznaczone symbolem 0. Producenci często umieszczają na etykietach opakowań napisy i symbole mające na celu przekonanie klienta, że jako pochodzi z ekologicznej produkcji, nie powinniśmy kierować się tymi sugestiami. Najważniejszy jest symbol – na etykiecie producent możne wszystko natomiast za nadużywanie kodów czekają na niego dotkliwe kary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz